Chrome 2.0

21. juni 2009
En uppdaterad version av Googles webbläsare Chrome har redan börjat ta form, Chrome 2.0.

Det spånas om att Google kopierar funktionalitet från Mozillas populära modell för bl a insticksprogram, addons, även kallat extensions.

Dessa insticksprogram kan vara viktiga verktyg i det dagliga arbetet för en webbutvecklare och det finns tusentals tillägg att välja mellan. Man förstår varför Google vill utnyttja detta i Chrome 2.0, varför missa något som används så frekvent?

I Chrome 2.0 så kommer det initalt inte att finnas stöd för avancerade HTML 5 funktioner, dessa kommer lämnas lite åt framtiden.

Jag ser fram emot att testa nya Chrome (2.0), då dagens Chrome var lite av en besvikelse, även om prestandan är mycket bra. Gillar verkligen alla verktyg och program som Google utvecklar, de har ett nytänkande som ingen annan.

Just nu värderat 4.0 av 6 människor

  • Currently 4/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Allmänt

HTML 5 - Framtidens webbutveckling

21. juni 2009
Det pratas en hel del om HTML 5 då det väntas bli ett mycket stort steg för webbutvecklingen.

HTML 5 är speciellt inriktad mot webbapplkationer, då dagens stöd för detta inte räcker till. Idag använder man tekniker som Flash och Silverlight som komplement för att göra webbapplikationer mer interaktiva. Detta innebär alltså att HTML 5 kommer konkurrera med Flash och Silverlight, vilket diskuteras livligt på flera forum runt om i världen.

"HTML 5 återuppfinner webben"

Citerat Dion Almaer

Applikationerna i HTML 5 kommer bli snabbare och känslan blir bättre för användaren. Tanken är att minimera den gräns som finns mellan webbapplikationer och desktop-program. Det skall finnas bättre stöd för bl a video och grafik, vilket kommer bli en av de stora fördelarna i HTML 5.

Html 5 ligger minst ett decennium bort och det återstår att se vilka funktioner som implementeras konsekvent i alla webbläsare.

Det kommer bli mycket intressant att följa denna utveckling.

Just nu värderat 4.3 av 3 människor

  • Currently 4,333333/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Allmänt

Molnet - Allt blir webbaserat

16. juni 2009
Inom en snar framtid behöver man inte ett enda program installerat i datorn, allt blir tillgängligt via webbläsaren. Tänk att kunna komma åt sina filer från vilken dator som helst, när som helst, allt finns i molnet.

Man talar om begreppet "cloud computing", att datakraften finns i ett stort moln, ute på internet.

Alla program, textdokument, musik, bilder och kalkylark kommer finnas i stora datacenter, som kan användas via molnet. Dessa gigantiska datacenter kommer förmodligen att byggas av stora bolag som Microsoft, Google och Yahoo, som idag är ledande aktörer inom datalagring.

Det finns flera fördelar med att lagra all data i molnet:
  • Informationen är tillgänglig från vilken dator som helst.
  • Man behöver inte tänka på programuppdateringar, allt sköts automatiskt av de företag som driver webbtjänsten.
  • Man behöver inte lika stor lagringskapacitet på sin egna dator, tekniken kan utvecklas och samma tjänster blir tilgängliga via andra internetanslutna medier som mobiltelefoner och tv-apparater.

Det diskuteras även kring vissa nackdelar som finns med molnet:
  • Då all data finns i molnet krävs det att man hela tiden är ansluten, klarar dagens mobila internet av det?
  • Hur är säkerheten, kan man lita på att ingen hacker kommer åt datan som lagras?
  • Det kommer bli stora problem vid driftstörningar, ingen kan komma åt någon data.

Molnet utvecklas

 Följer man dagens utveckling så visas det tydligt att molnet håller på att utvecklas, fler och fler program flyttar ut på webben. Ett bra exempel på detta är Google Docs, ett webbaserat kontorsprogram.

Även Microsoft svarar genom att utveckla Windows Azure, en internetbaserad plattform med nätbaserade versioner av officeprogrammen.

Det finns nog ingen inom dagens IT som inte känner till begreppet molnet, det pratas om framtiden, men framtiden är här redan imorgon.

Just nu värderat 5.0 av 4 människor

  • Currently 5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Allmänt

Spezify - En visuell sökmotor

16. juni 2009
Spezify är en helt ny typ av sökmotor, visuell istället för textbaserad. Man söker efter ett ord eller en fras varav sökresultatet visas med en visuell överblick, ett bildgalleri.

Jämför man detta med dagens vanligaste sökmotorer som Google, Yahoo och Bing som är textbaserade så öppnar Spezify upp nya dörrar.

När man bläddrar genom sökresultatet kan man ta tag i bilden med musen och panorera omkring, alternativt använda piltangenterna. Det påminner lite om att läsa tidningen.

Det skall bli intressant att följa sökmotorernas utveckling, Spezify sätter nu press på de övriga sökmotorerna att hitta på något extra, alla vill sticka ut på något sätt.

Testa Spezify.

Just nu värderat 4.0 av 3 människor

  • Currently 4/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

SEO

Fusion Tables - Webbaserad databas från Google

15. juni 2009
Det ryktas nu om att Google håller på att utveckla en webbaserad databas som kringår dagens begränsningar för relationsdatabaser. Fusion Tables, en relationsdatabas som skapar nya grepp om indexering och datasortering.

Enligt Googles blogginlägg har Fusion Tables designats för att förenkla de operationer som idag är svåra för relationsdatabaser.

Tittar man på hur Fusion Tables ser ut under huven så använder databasen sig av en teknik som kallas "data-spaces", som skapar ett index som möjliggör åtkomst till data i distinkta typer och format.

Titar man djupare på Fusion Tables så innebär data-spaces att Google kan lägga till en extra dimension till tvådimensionella tabeller och koppla till flera element som recensioner och twitter-inlägg. Genom att använda en 4:e dimension skall man även kunna använda realtidsuppdateringar som kopplas till databasen.

Google utmanar alltså databasjättar som Oracle, Microsoft och IBM.

Detta kommer att bli en intressant kamp, kommer dessa jättar också att utveckla webbaserade databaser?

Just nu värderat 4.5 av 4 människor

  • Currently 4,5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Databaser